Kiedy ostatnio słyszałaś, że jesteś piękna? Kiedy ostatnio tak o sobie pomyślałaś? A może… nigdy?
Mężczyźni często zawodzą w mówieniu komplementów, a one wielu kobietom są najzwyczajniej w świecie potrzebne. Często więcej warte niż kwiaty – nie tylko poprawiają nastrój, ale także leczą samoocenę i budują relacje. Brak poczucia własnej wartości to groźna choroba, na którą panie są szczególnie narażone. W ich wypadku poczucie wartości ma zwykle związek ze stosunkiem do własnego ciała. Większość kultur jest przesiąknięta utożsamieniem wartości kobiety z jej wyglądem. Atrakcyjna, a więc wartościowa, nieładna, a więc niewiele warta.
Nieważne, jak bardzo kobiety starają się odciąć od tego stereotypu, on nadal czyni spustoszenie w ich głowach i sercach.
Pamiętaj: nie musisz udowadniać ani sobie, ani nikomu innemu, że jesteś coś warta. Twoja wartość jest niezaprzeczalnym faktem, którego nikt nigdy nie powinien podważać.
Chciałbym, żebyś czuła się piękna – wewnętrznie i zewnętrznie. Jeżeli nie akceptujesz swojego wyglądu, to jest to dla Ciebie trudne. Warto, żebyś podjęła proces samoleczenia i nauczyła się sama na siebie spoglądać z miłością, łagodnością, czułością. To jest realne, nawet jeśli nosisz w sobie piętno raniących słów, odrzucenia, niezauważenia.
Chcę Ci zaproponować udział w moich warsztatach Pokochaj Swoje Ciało, dzięki którym zaakceptujesz siebie taką, jaką jesteś i zaczniesz otaczać siebie samą zdrową opieką.
Jeżeli jesteś mamą, przeglądaj się w dziecięcych oczach tak często, jak to tylko możliwe. W nich jesteś najpiękniejsza na świecie. Dla tych oczu warto podjąć pracę nad swoją relacją z ciałem, bo dzieci naśladują nie tylko naszą mimikę czy gesty, ale również postawy. Robią to nieświadomie, co zwiększa naszą odpowiedzialność za wzór, który dla nich stanowimy.
Jeśli niechętnie patrzysz w lustro, Twoje dziecko też w przyszłości może mieć problem z samoakceptacją. Jeżeli często czujesz się brzydka, ono prawdopodobnie też tak będzie się czuło. Nawet, gdy wyrośnie na piękną osobę, będzie skupiać się na swoich niedoskonałościach, bo poczucie własnej wartości zaczyna się w głowie. Zadbaj, by było inaczej.