Poczytaj, Promocja

Pochwała lenistwa

Jak myślisz, kiedy ludzie wpadają na najbardziej genialne pomysły? W trakcie intensywnej pracy, czy w czasie odpoczynku, relaksu, kiedy nie muszą myśleć o niczym?

Jeśli wybrałaś/eś drugą odpowiedź, masz rację. Przez lata mówiono nam, że tylko dzięki ciężkiej pracy można do czegoś dojść w życiu, gloryfikowano zmęczenie i nawał obowiązków. Nauczono nas z podziwem patrzeć na skrzętną mrówkę i gardzić nieroztropnym konikiem polnym, który trawił czas na przyjemnościach. Doświadczenie naszych pokoleń uczy jednak, że ciężką pracą bez odpoczynku można łatwo dojść do… kresu sił. Czy podziw otoczenia a nawet materialny dobrobyt wart jest tego, byśmy pod koniec drogi padli wyczerpani ciągłym zmaganiem, stresem, pracą (nie tylko zawodową), która wysysa z nas wszystkie moce?

Winston Churchil powiedział kiedyś: „Nie myśl, że wykonasz mniej pracy, śpiąc w ciągu dnia. To głupi pogląd ludzi bez wyobraźni. Będziesz mógł dokonać więcej. Masz dwa dni w jednym”. Miał rację. Nasze mózgi pracują efektywniej, jeśli pozwalamy im odpocząć. Zmęczenie jest wrogiem kreatywności i jasności umysłu.

Czasu nie kupisz za żadne pieniądze. Pośpiech to przeciwieństwo skupienia i kontemplacji. Tylko żyjąc powoli, uważnie, jesteśmy w stanie czerpać prawdziwą przyjemność z życia. Rozkoszować się nim. Ileż małych, pięknych chwil umyka nam w pogoni za wielkim sukcesem, który paradoksalnie nie zawsze przynosi radość!

Czy słyszałaś/eś już o Strefie Mindfulness? To moje warsztaty uważności, w których mogę pokazać Ci różne aspekty Twojego życia w sposób, jakiego nie znałaś/eś. Nauczę Cię doceniać, odkrywać, patrzeć i smakować z zachwytem. Sięgać do głębi stłumionych emocji i doświadczać świata (w tym siebie!) mądrze, świadomie i pięknie. Te warsztaty do 19 czerwca kosztują 139 zł zamiast 199 zł (tak, one naprawdę są tyle warte).

Dlaczego do 19 czerwca? Otóż tego dnia w wielu miejscach na świecie obchodzi się Dzień Leniwych Spacerów. Wymyślono go już 40 lat temu, a my pędzimy do tej pory! Całym sercem zachęcam Cię do leniwego spacerowania, do delektowania się najdrobniejszymi szczegółami życia, do pełnej, uważnej obecności w kontakcie z drugim człowiekiem – bez komórki, bez laptopa, bez ciągłego zerkania na zegarek. Życzę Ci spokojnego, powolnego dnia 🙂